Skip to content

411 Glenmere AveNeptune, NJ 07753

Built 1945

Last Sale Price
$354,500
Last Sale Date
Jun 20, 2012

Property Information

Block5106
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1.5SF1G
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage2,148
Acreage0.31

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$478,900
65%
Improvement Value:$252,700
35%
Total Assessment$731,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,732+9.8%
2024$9,771+6.7%
2023$9,159+26.3%
2022$7,254-17.9%
Property History

Property Sale

Sale
$354,500
DeedBook 8955, Page 9565

Property Built

Built

Year Built: 1945