Skip to content

510 Couse RoadNeptune, NJ 07753

Built 1957

Last Sale Price
$445,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block5012
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.3

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$300,300
56%
Improvement Value:$234,100
44%
Total Assessment$534,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,180+8.9%
2024$8,432-10.2%
2023$9,390+40.7%
2022$6,676+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$445,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 9485, Page 2113NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/26/2021

Property Sale

Sale
$200,000

From:

To:

Sq Ft1,240DeedBook 9424, Page 1269NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/30/2020

Property Built

Built

Year Built: 1957