Skip to content

1307 11th AveNeptune, NJ 07753

Built 1931

Last Sale Price
$177,900
Last Sale Date
Oct 5, 2016

Property Information

Block515
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page16

Building Details

Building Class17
Description2SFV
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,131
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$257,400
59%
Improvement Value:$179,100
41%
Total Assessment$436,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,890+15.2%
2024$5,981+33.3%
2023$4,486+7.2%
2022$4,185+1.7%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$177,900

From:

To:

Sq Ft1,131DeedBook 9192, Page 1601Recorded10/14/2016

Property Sale

Sale
$182,000

From:

To:

Sq Ft1,137DeedBook 8755, Page 7490Recorded2/5/2009

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

Sq Ft1,137DeedBook 8677, Page 5446Recorded9/13/2007

Property Sale

Sale
$93,000

From:

To:

Sq Ft1,137DeedBook 8464, Page 9350NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/28/2005

Property Built

Built

Year Built: 1931