Skip to content

1812 Stratford AveNeptune, NJ 07753

Built 1932

Last Sale Price
$182,500
Last Sale Date
Mar 30, 2006

Property Information

Block616
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class45
Description2SF 8/4/2
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,400
47%
Improvement Value:$184,200
53%
Total Assessment$349,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,391+14.0%
2024$4,728+36.0%
2023$3,476+11.0%
2022$3,130+3.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$182,500

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 8557, Page 3754Recorded4/21/2006

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,184DeedBook 8531, Page 4800Recorded1/9/2006

Property Built

Built

Year Built: 1932