Skip to content

107 Atkins AveNeptune, NJ 07753

Built 1931

Last Sale Price
$196,000
Last Sale Date
Jul 19, 2017

Property Information

Block516
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page11

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
ZoningC-6
Sq Footage1,100
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$239,100
54%
Improvement Value:$203,600
46%
Total Assessment$442,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,459+12.0%
2024$6,657+34.5%
2023$4,949+7.3%
2022$4,613+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$196,000

From:

To:

Sq Ft1,100DeedBook 9239, Page 814Recorded8/2/2017

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 5744, Page 318

Property Built

Built

Year Built: 1931