Skip to content

1229 09th AveNeptune, NJ 07753

Built 1934

Last Sale Price
$170,100
Last Sale Date
Sep 17, 2004

Property Information

Block403
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,136
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$237,800
63%
Improvement Value:$137,600
37%
Total Assessment$375,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,988+14.6%
2024$5,225+76.5%
2023$2,960+7.6%
2022$2,751+1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$170,100
DeedBook 8404, Page 7824

Property Built

Built

Year Built: 1934