Skip to content

11 Cedar PlNeptune, NJ 07753

Built 1975

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block5203
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$347,800
57%
Improvement Value:$265,500
43%
Total Assessment$613,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,897+8.1%
2024$9,155+7.6%
2023$8,511+13.7%
2022$7,483-5.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975