Skip to content

204 Milford RoadNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$121,000
Last Sale Date
Sep 30, 1998

Property Information

Block5401
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SF 5/2/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,240
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$493,000
79%
Improvement Value:$133,400
21%
Total Assessment$626,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,403+1.0%
2024$8,320+21.1%
2023$6,871+10.1%
2022$6,240+0.4%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$121,000
DeedBook 5768, Page 298

Property Built

Built

Year Built: 1958