Skip to content

111 The PlazaNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block5411
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,646
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$609,700
66%
Improvement Value:$318,000
34%
Total Assessment$927,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,096+2.1%
2024$11,853+20.2%
2023$9,859+8.4%
2022$9,097+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1958