Skip to content

127 Arnold PlNeptune, NJ 07753

Built 1987

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block5411
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,890
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,300
54%
Improvement Value:$309,600
46%
Total Assessment$666,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,418-2.1%
2024$11,663+26.8%
2023$9,200+8.6%
2022$8,470+1.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1987