Skip to content

135 Valley RdNeptune, NJ 07753

Built 1965

Last Sale Price
$192,000
Last Sale Date
Jan 6, 2000

Property Information

Block5412
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page43.1

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,052
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$610,600
71%
Improvement Value:$253,100
29%
Total Assessment$863,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,149+2.1%
2024$10,924+13.5%
2023$9,623+8.3%
2022$8,887+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$192,000
DeedBook 5920, Page 604

Property Built

Built

Year Built: 1965