Skip to content

216 Drummond AveNeptune, NJ 07753

Built 2004

Last Sale Price
$267,000
Last Sale Date
Oct 12, 2004

Property Information

Block611
Lot27
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description2S-S-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,554
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$202,000
37%
Improvement Value:$340,700
63%
Total Assessment$542,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,371+6.3%
2024$8,817+30.9%
2023$6,736+8.0%
2022$6,238+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$267,000
DeedBook 8412, Page 8921

Property Built

Built

Year Built: 2004