Skip to content

244 Drummond AveNeptune, NJ 07753

Built 1960

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Feb 2, 2022

Property Information

Block611
Lot30
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page18

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$236,800
62%
Improvement Value:$147,200
38%
Total Assessment$384,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,043+10.2%
2024$5,481+26.8%
2023$4,323+16.1%
2022$3,723+5.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 9583, Page 4082Recorded3/9/2022

Property Built

Built

Year Built: 1960