Skip to content

1808 Milton AveNeptune, NJ 07753

Built 1930

Last Sale Price
$114,982
Last Sale Date
Jan 25, 2008

Property Information

Block615
Lot19
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1SF 5/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage800
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$197,200
60%
Improvement Value:$133,200
40%
Total Assessment$330,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,211+14.5%
2024$4,553+34.6%
2023$3,383+14.7%
2022$2,948+3.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$114,982

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 8747, Page 390Recorded11/14/2008

Property Sale

Sale
$215,000

From:

To:

Sq Ft800DeedBook 8495, Page 8560Recorded9/17/2005

Property Built

Built

Year Built: 1930