Skip to content

1815 Milton AveNeptune, NJ 07753

Built 1958

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 28, 2016

Property Information

Block616
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1S-F-R-1AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$168,000
75%
Improvement Value:$56,000
25%
Total Assessment$224,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,698-3.0%
2024$3,814-14.7%
2023$4,471+21.5%
2022$3,679+2.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

From:

To:

Sq Ft1,203DeedBook 9172, Page 9591NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 1958