Skip to content

349 Drummond AveNeptune, NJ 07753

Built 1935

Last Sale Price
$319,000
Last Sale Date
Feb 27, 2024

Property Information

Block616
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page28

Building Details

Building Class17
Description1S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage512
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,400
66%
Improvement Value:$101,400
34%
Total Assessment$299,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,842+15.8%
2024$4,181+42.9%
2023$2,927+16.6%
2022$2,510+2.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$319,000

From:

To:

Sq Ft512DeedBook 9679, Page 4796Recorded3/1/2024

Property Sale

Sale
$119,000

From:

To:

Sq Ft512DeedBook 9279, Page 7699Recorded3/27/2018

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft512DeedBook 8357, Page 8922Recorded5/3/2004

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook 5019, Page 595

Property Built

Built

Year Built: 1935