Skip to content

1807 Stratford AveNeptune, NJ 07753

Built 1924

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Jul 23, 1997

Property Information

Block617
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page20

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage776
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$174,400
52%
Improvement Value:$163,000
48%
Total Assessment$337,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,143+14.8%
2024$4,479+35.1%
2023$3,315+12.3%
2022$2,953+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$18,000
DeedBook 5628, Page 487

Property Built

Built

Year Built: 1924