Skip to content

1607 Monroe AveNeptune, NJ 07753

Built 1938

Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block701
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,432
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,800
72%
Improvement Value:$101,700
28%
Total Assessment$368,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,473+10.9%
2024$5,839+32.6%
2023$4,403+18.7%
2022$3,711+2.8%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1938