Skip to content

110 Anelve AveNeptune, NJ 07753

Built 1940

Last Sale Date
Jun 28, 1990

Property Information

Block702
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,284
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$188,600
53%
Improvement Value:$167,200
47%
Total Assessment$355,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,381+13.9%
2024$4,726+36.2%
2023$3,469+14.0%
2022$3,044+5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 5011, Page 297

Property Built

Built

Year Built: 1940