Skip to content

11 George StNeptune, NJ 07753

Built 1920

Last Sale Price
$84,000
Last Sale Date
Sep 22, 2017

Property Information

Block714
Lot46
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page26

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 6/3/1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage892
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$221,800
59%
Improvement Value:$155,200
41%
Total Assessment$377,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,446+13.6%
2024$4,793+37.6%
2023$3,482+17.3%
2022$2,969+2.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$84,000

From:

To:

Sq Ft892DeedBook 9253, Page 5640NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded10/13/2017

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5977, Page 151

Property Built

Built

Year Built: 1920