Skip to content

1816 Summerfield AveNeptune, NJ 07753

Built 2004

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Jul 8, 2005

Property Information

Block714
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page21

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-4
Sq Footage1,430
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$195,800
47%
Improvement Value:$217,600
53%
Total Assessment$413,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,972+9.4%
2024$6,373+20.3%
2023$5,297+10.7%
2022$4,785+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft1,430DeedBook 8509, Page 8288NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 2004