Skip to content

116 Robin RdNeptune, NJ 07753

Built 2013
Other Exempt

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 10, 2013

Property Information

Block802
Lot29
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,605
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$274,700
38%
Improvement Value:$441,300
62%
Total Assessment$716,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2020$8,906+0.8%
2019$8,837+1.2%
2018$8,729+2.7%
2017$8,500-3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 9010, Page 9295

Property Built

Built

Year Built: 2013