Skip to content

706 Highway 35Neptune, NJ 07753

Built 1973
Commercial

Last Sale Price
$830,000
Last Sale Date
Jul 31, 1997

Property Information

Block802
Lot36
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class---
DescriptionCRYSTAL INN
Dwellings0
ZoningC-4
Sq Footage25,440
Acreage5.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,180,700
49%
Improvement Value:$1,248,800
51%
Total Assessment$2,429,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,830+7.6%
2024$37,939-12.4%
2023$43,297-0.2%
2022$43,400-1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$830,000
DeedBook 5639, Page 263

Property Built

Built

Year Built: 1973