Skip to content

1801 Millbrook AveNeptune, NJ 07753

Built 1968

Last Sale Price
$343,000
Last Sale Date
Sep 17, 2021

Property Information

Block802
Lot40
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1SF2G 7/3/1.5
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,756
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$270,400
50%
Improvement Value:$265,100
50%
Total Assessment$535,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,545+3.5%
2024$7,292+15.6%
2023$6,307-0.1%
2022$6,314+13.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$343,000

From:

To:

Sq Ft1,756DeedBook 9554, Page 6690Recorded10/28/2021

Property Built

Built

Year Built: 1968