Skip to content

1903 Millbrook AveNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block802
Lot47
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1S-F-2-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,732
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$243,200
49%
Improvement Value:$253,900
51%
Total Assessment$497,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,742+3.2%
2024$7,503+16.2%
2023$6,459+0.3%
2022$6,439+14.2%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1974