Skip to content

1905 Millbrook AveNeptune, NJ 07753

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 16, 2000

Property Information

Block802
Lot48
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G 7/4/1/1.5
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,652
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$260,900
58%
Improvement Value:$192,500
42%
Total Assessment$453,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,179+3.7%
2024$6,921+29.7%
2023$5,335-1.0%
2022$5,388+16.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1975