Skip to content

607 Highway 35Neptune, NJ 07753

Built 1933

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Mar 13, 2018

Property Information

Block807
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1.5S-AL-F-1U
Dwellings1
ZoningB-1
Sq Footage1,048
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$178,600
44%
Improvement Value:$224,100
56%
Total Assessment$402,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,945+4.4%
2024$5,696+54.5%
2023$3,687-0.9%
2022$3,719+5.8%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$165,000

From:

To:

Sq Ft1,048DeedBook 9279, Page 8455Recorded3/28/2018

Property Built

Built

Year Built: 1933