Skip to content

605 Bingham StNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Aug 20, 2019

Property Information

Block802
Lot65
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description2S-F-2-1AG-1U
Dwellings1
ZoningR7.5
Sq Footage1,936
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,800
46%
Improvement Value:$236,700
54%
Total Assessment$440,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,074+4.0%
2024$6,801+22.0%
2023$5,574-0.3%
2022$5,592+28.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,936DeedBook 9372, Page 9598Recorded10/8/2019

Property Built

Built

Year Built: 1974