Skip to content

611 Bingham StNeptune, NJ 07753

Built 1954

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
May 11, 2006

Property Information

Block815
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class45
Description1SCBSM 9/3/2
Dwellings2
ZoningR75A
Sq Footage1,552
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$252,400
59%
Improvement Value:$178,500
41%
Total Assessment$430,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,880+4.8%
2024$5,609+18.1%
2023$4,748-1.6%
2022$4,825+21.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954