Skip to content

1909 Bradford AveNeptune, NJ 07753

Built 1975

Last Sale Date
Oct 30, 2024

Property Information

Block815
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,708
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$266,800
57%
Improvement Value:$205,300
43%
Total Assessment$472,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,109+3.8%
2024$6,850+22.9%
2023$5,572-0.8%
2022$5,615+19.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1975