Skip to content

609 Bingham StNeptune, NJ 07753

Built 1974

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Oct 1, 2004

Property Information

Block815
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityNeptune Twp
Tax Map Page41.3

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,964
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$240,400
44%
Improvement Value:$308,000
56%
Total Assessment$548,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,778+3.5%
2024$7,518+22.0%
2023$6,162-0.1%
2022$6,166+17.6%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 8414, Page 206

Property Built

Built

Year Built: 1974