Skip to content

53 Eisele AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 7, 2026

Property Information

Block138
Lot113
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,485
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$434,200
65%
Improvement Value:$233,600
35%
Total Assessment$667,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,193-4.3%
2024$9,604+14.3%
2023$8,401-0.3%
2022$8,428-0.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1959