Skip to content

914 Bloomfield AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1966

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Apr 8, 2022

Property Information

Block138
Lot21
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,248
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$479,800
78%
Improvement Value:$135,200
22%
Total Assessment$615,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,551+14.8%
2024$7,446-13.6%
2023$8,619+10.7%
2022$7,785+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft1,248DeedBook 9589, Page 7081Recorded4/11/2022

Property Sale

Sale
$98,417

From:

To:

DeedBook 8911, Page 1649NU CodeFamily (1)Recorded10/11/2011

Property Sale

Sale
$158,000
DeedBook 4894, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1966