Skip to content

909 Franklin AveAsbury Park, NJ 07712

Built 2007

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 1999

Property Information

Block138
Lot38
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2SFBIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,920
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$576,200
52%
Improvement Value:$532,200
48%
Total Assessment$1,108,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,761+14.7%
2024$13,745-8.6%
2023$15,047+6.3%
2022$14,160-0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2007