Skip to content

901 Franklin AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1973

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Oct 25, 1991

Property Information

Block138
Lot39
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,901
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$547,400
71%
Improvement Value:$225,400
29%
Total Assessment$772,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,831+24.6%
2024$8,690-10.4%
2023$9,703+10.2%
2022$8,804+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5101, Page 667

Property Built

Built

Year Built: 1973