Skip to content

903 Brookside AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1966

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 22, 2017

Property Information

Block138
Lot48
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$467,100
76%
Improvement Value:$143,700
24%
Total Assessment$610,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,487+14.2%
2024$7,432-12.7%
2023$8,511+5.9%
2022$8,035+1.8%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,614DeedBook 9236, Page 3981NU CodeBankruptcy (13)Recorded7/18/2017

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 4945, Page 506

Property Built

Built

Year Built: 1966