Skip to content

904 Beverly AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1964

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 2, 2012

Property Information

Block138
Lot56
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,824
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,800
66%
Improvement Value:$243,500
34%
Total Assessment$706,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,591+10.9%
2024$8,645-8.7%
2023$9,467+5.1%
2022$9,006+1.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1964