Skip to content

17 Delta DrAsbury Park, NJ 07712

Built 2001

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
Mar 12, 2015

Property Information

Block142
Lot18
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,460
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,800
49%
Improvement Value:$460,900
51%
Total Assessment$900,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,692+9.0%
2024$10,723-9.8%
2023$11,890+6.6%
2022$11,149+4.1%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 9104, Page 5374Recorded3/19/2015

Property Sale

Sale
$599,900

From:

To:

Sq Ft2,460DeedBook 8504, Page 7224Recorded10/22/2005

Property Sale

Sale
$357,000

From:

To:

DeedBook 8011, Page 5984NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/23/2001

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

DeedBook 5850, Page 895Recorded8/17/1999

Property Sale

Sale
$90,000

From:

To:

DeedBook 5590, Page 901Recorded4/14/1997