Skip to content

333 Wells AveOakhurst, NJ 07755

Built 1921

Last Sale Price
$159,000
Last Sale Date
Nov 9, 1988

Property Information

Block17
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1S-F-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,184
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$730,900
81%
Improvement Value:$171,500
19%
Total Assessment$902,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,701-22.6%
2024$12,529+37.6%
2023$9,102-0.7%
2022$9,163+29.5%
Property History

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 4897, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1921