Skip to content

13 Oak Knoll RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1973

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block182
Lot54
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,347
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$435,800
52%
Improvement Value:$402,500
48%
Total Assessment$838,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,397-5.3%
2024$10,980-5.2%
2023$11,582-0.2%
2022$11,602+0.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1973