Skip to content

325 Roosevelt AveOakhurst, NJ 07755

Built 1905

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 4, 2019

Property Information

Block18
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,628
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$732,000
78%
Improvement Value:$202,600
22%
Total Assessment$934,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,819-21.6%
2024$12,523+40.2%
2023$8,935-1.1%
2022$9,032+28.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,628DeedBook 9379, Page 4928NU CodeEstate / executor (10)Recorded11/15/2019

Property Built

Built

Year Built: 1905