Skip to content

214 Lewis StOakhurst, NJ 07755

Built 1931

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Sep 30, 1997

Property Information

Block18
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage948
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$774,400
75%
Improvement Value:$260,600
25%
Total Assessment$1,035,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,758-19.7%
2024$13,391+45.7%
2023$9,190+0.6%
2022$9,133+25.7%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000

From:

To:

Sq Ft948DeedBook 5657, Page 233Recorded10/15/1997

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5137, Page 240

Property Built

Built

Year Built: 1931