Skip to content

1208 Allenhurst AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1970

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block206
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page58

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,234
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$519,500
68%
Improvement Value:$241,300
32%
Total Assessment$760,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,636+20.8%
2024$8,802+15.1%
2023$7,649-8.6%
2022$8,372+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1970