Skip to content

17 Greenbrier RdOakhurst, NJ 07755

Built 1961

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Sep 4, 2018

Property Information

Block20
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,051
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,867,400
70%
Improvement Value:$783,900
30%
Total Assessment$2,651,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,142+14.3%
2024$18,504-15.7%
2023$21,959+1.8%
2022$21,572+2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000

From:

To:

Sq Ft4,051DeedBook 9313, Page 5781Recorded9/26/2018

Property Sale

Sale
$806,000

From:

To:

Sq Ft4,051DeedBook 8443, Page 3738Recorded3/8/2005

Property Built

Built

Year Built: 1961