Skip to content

330 Park AveOakhurst, NJ 07755

Built 2008

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2016

Property Information

Block20
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class18
Description2SSAG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,924
Acreage0.49

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$857,500
43%
Improvement Value:$1,160,000
57%
Total Assessment$2,017,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,102-3.9%
2024$27,170-11.4%
2023$30,652+13.2%
2022$27,076+5.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,250,000

From:

To:

Sq Ft3,924DeedBook 9168, Page 5271Recorded6/1/2016

Property Built

Built

Year Built: 2008

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft1,369DeedBook 8456, Page 7216Recorded4/30/2005

Property Sale

Sale
$159,500

From:

To:

Sq Ft1,840DeedBook 5694, Page 848Recorded3/6/1998

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 4602, Page 797