Skip to content

312 Park AveOakhurst, NJ 07755

Built 1966

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Aug 28, 2013

Property Information

Block20
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,115
Acreage0.78

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,767,200
72%
Improvement Value:$702,400
28%
Total Assessment$2,469,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,960-4.6%
2024$33,507+59.3%
2023$21,039+1.8%
2022$20,665+2.3%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000

From:

To:

Sq Ft3,115DeedBook 9034, Page 6045Recorded9/5/2013

Property Sale

Sale
$400,000

From:

To:

Sq Ft3,123DeedBook 5453, Page 695Recorded10/24/1995

Property Built

Built

Year Built: 1966