Skip to content

349 S Lincoln AveOakhurst, NJ 07755

Built 1924

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
May 2, 2012

Property Information

Block20
Lot31
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,120
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$672,600
77%
Improvement Value:$196,500
23%
Total Assessment$869,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,703+2.5%
2024$11,422+33.2%
2023$8,573+10.4%
2022$7,765-6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$260,000

From:

To:

Sq Ft2,120DeedBook 8952, Page 6779Recorded6/6/2012

Property Built

Built

Year Built: 1924