Skip to content

1202 Doris AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1965

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jul 6, 2005

Property Information

Block212
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,228
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$456,300
68%
Improvement Value:$218,800
32%
Total Assessment$675,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,282+2.3%
2024$9,076+8.8%
2023$8,338-0.3%
2022$8,359+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft2,228DeedBook 5810, Page 2517Recorded11/11/2005

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,968DeedBook 5588, Page 210NU CodeFamily (1)Recorded4/4/1997

Property Built

Built

Year Built: 1965