Skip to content

308 Roosevelt AveOakhurst, NJ 07755

Built 1936

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Nov 25, 2005

Property Information

Block22
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,596
Acreage3.96

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$198,000
40%
Improvement Value:$293,900
60%
Total Assessment$491,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,920-11.7%
2024$7,841-13.9%
2023$9,110-3.4%
2022$9,427-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 8533, Page 945

Property Built

Built

Year Built: 1936