Skip to content

324 Roosevelt AveOakhurst, NJ 07755

Built 1926

Last Sale Price
$480,000
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block22
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,094
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$787,900
84%
Improvement Value:$152,500
16%
Total Assessment$940,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,190-15.5%
2024$13,247+25.2%
2023$10,582+5.5%
2022$10,033+5.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft1,094DeedBook 9445, Page 8882Recorded10/2/2020

Property Built

Built

Year Built: 1926